Programma coronagevolgen jeugd afgerond

Persbericht

Het Nationaal Programma Onderwijs (NPO) is in Aalsmeer succesvol afgerond. Het NPO-Aalsmeer bracht geld van het Rijk om de gevolgen van de coronacrisis voor de jeugd te beperken en kansengelijkheid te bevorderen. De effecten van de inzet van deze tijdelijke rijksgelden blijven de komende jaren in verschillende projecten nog doorwerken.

Gemeente Aalsmeer ontving vanaf 2021 in totaal € 465.927 van het Rijk. Deze tijdelijke middelen zijn, in samenwerking met het onderwijs, de kinderopvang en andere partners, ingezet voor (bovenschoolse) maatregelen, vaak gericht op sport, cultuur, welzijn, bibliotheken en brede talentontwikkeling. Zo is onder andere geïnvesteerd in de pop‑upbibliotheek in Kudelstaart, de herontwikkeling van de bibliotheek in de Oude Veiling en het rijden van de Cultuurbus, waardoor kinderen extra kunst en cultuur hebben ervaren. De scholen zelf ontvingen daarnaast rechtstreeks rijksmiddelen vanuit het Nationaal Programma Onderwijs, bedoeld om leervertragingen door corona terug te dringen.  

‘Active Floor’ in Yverta Mavo

In Yuverta Mavo Aalsmeer is een zogeheten ‘Active Floor’ aangelegd. Een ‘Active Floor’ is een reflectie op de vloer die beweging registreert en daarop reageert. “Met deze ‘Active Floor’ kun je kinderen laten bewegen en leren tegelijk”, zegt wethouder onderwijs Bart Kabout. “Het is een mooi voorbeeld van een NPO-project waarbij spelelementen zijn gebruikt om samenwerking, sociale interactie, motivatie én beweging te stimuleren". De ‘Active Floor’ draagt ook bij aan het creëren van een rookvrije pauzeomgeving.  

Meer sport en cultuur

Het Jeugdfonds Sport en Cultuur heeft met middelen uit het NPO-Aalsmeer in 2025 extra financiële ruimte gecreëerd om het toenemende aantal aanvragen te honoreren. Zo konden meer kinderen uit gezinnen met een laag inkomen deelnemen aan sport- en cultuuractiviteiten. Met het project ‘Pauze sport’ van Team Sportservice Aalsmeer lukte het om op één dag in de week op alle scholen extra sportactiviteiten aan te bieden. Eén school was zelfs zo enthousiast dat zij na looptijd van het project uit eigen middelen een extra dag ‘Pauze sport’ afnam bij Team Sportservice. Ook het Sport- en Cultuurfestival in april 2024 werd mede bekostigd uit de NPO-gelden. Er kwamen meer dan 40 sport- en cultuuraanbieders bij elkaar die een gevarieerd aanbod met clinics, demonstraties en andere activiteiten te bieden hadden. Het festival trok enkele duizenden bezoekers.

Vervolg

Hoewel NPO-Aalsmeer is afgerond, zijn enkele waardevolle interventies doorgezet door de gemeente of partners. De opgedane inzichten en ervaringen worden benut in de Onderwijs- en Ontwikkelagenda 2025-2027, zodat de effecten van het programma blijven doorwerken. Een resterend bedrag van ongeveer € 14.000 wordt teruggestort naar het Rijk.

Foto: Yverta Mavo directeur Jerrel IJzer (links) en wethouder onderwijs Bart Kabout dagen elkaar uit op de 'Active Floor'.
 

Directeur Yverta Mavo en wethouder op de Active Floor